چهارشنبه 3 دی 1399 / 10:00|کد خبر : 4066|گروه : اقتصادی

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی :

جهاد کشاورزی فاقد برنامه ای اصولی برای توسعه کشاورزی/ دولت راهکار درستی برای مدیریت روستاها ندارد

جهاد کشاورزی فاقد برنامه ای اصولی برای توسعه کشاورزی/ دولت راهکار درستی برای مدیریت روستاها ندارد

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مدیریت روستاها مبهم و هیچگونه متولی مشخصی ندارد ، گفت: متاسفانه دهیاران و شوراهای اسلامی برای پیگیری امورات اقتصادی، اجتماعی و عمرانی خود در سطح شهرها سرگردان هستند.

علیرضا زندیان در گفتگو با خبرنگار بیجار بام ایران با انتقاد از وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت» نداشتن استراتژی مناسب جهت دسترسی کشاورزان کردستانی به ویژه دیم کاران به بذر با کیفیت بوجاری شده نسبت به نزولات جوی موجب ضرر و زیان های برای کشاورزان این خطه شده است.

 

وی افزود: بذری که در منطقه استان کردستان در بین کشاورزان توزیع می شود موجب تقویت و رشد گیاهچه های قوی می شود که رشد گندم را کند می نماید.

 

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تشخیص سموم مبارزه با آفت های گیاهی بر اساس نوع اقلیم است، گفت: متاسفانه استفاده از سم مبارزه با سن گندم در اقلیم های مختلف در سال گذشته موجب کاهش تولید گندم و کاهش پروتئین موجود در این محصول استراتژیک شد.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: یکی از مشکلات بزرگ کشاورزان استان کردستان عدم اطلاع رسانی به موقع در خصوص نحوه خرید تضمینی گندم و زمان واریز وجه آن است.

 

زندیان عنوان کرد: دو سال قبل واسطه ها و دلالان این محصول اطلاع داشتند که ظرف 48 ساعت یا نهایت یک هفته پول خرید تضمینی گندم پرداخت می شود ، اما کشاورز زحمتکش ما بدون اطلاع از این موضوع محصول خود را با 15 تا 20 درصد زیر قیمت به فروش می رساند.

 

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: متاسفانه وزارات جهاد کشاورزی برنامه اصولی و اساسی برای توسعه و تقویت مکانیزاسیون کشاورزی ندارد ، طوریکه شهرستان بیجار علی رغم اینکه بیشترین اراضی کشاورزی و تولید گندم در استان کردستان را دارد اما سهم کمی از ادوات کشاورزی مانند کمباین و تراکتور را به خود اختصاص داده و دارای ناوگان فرسوده ای در این زمینه است.

 

دولت هیچگونه مدیریت و راهکار برای مدیریت روستاها ندارد

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: متاسفانه دولت هیچگونه راهکار و اراده ای برای مدیریت واحد روستاها ندارد.

 

زندیان با تاکید بر اینکه مدیریت روستاها مبهم و هیچگونه متولی مشخصی ندارد ، گفت: متاسفانه دهیاران و شوراهای اسلامی برای پیگیری امورات اقتصادی، اجتماعی و عمرانی خود در سطح شهرها سرگردان هستند.

 

وی تاکید کرد: جا دارد دولت لایحه ای برای ادغام نهادها مختلف شهرستان و استان برای پیگیری مشکلات روستاها به مجلس ارسال نماید یا مجلس با ادغام کردن برخی نهادها و ادارات که نقش زیادی در مدیریت روستاها دارند حداقل یک وزارتخانه جهت تسریع مشکلات روستانشینان ایجاد نماید.

 

برخی پروژه ها در کردستان بعد از 12 سال روند فرسایشی دارد

 

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی بیان کرد در تذکری به وزیر اقتصاد و صمت یادآور شدیم در استان کردستان به ویژه شهرستان بیجار پروژه اسب آهنین آریا و تولید کامیون و کامیونت به مدت 12 سال است روند فرسایشی به خود گرفته است و نیازمند تدبیر ویژه جهت رفع مشکل و راه اندازی جهت اشتغالزایی جوانان بکار منطقه است.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: 27 ماه است که دستگاه های خط تولید این پروژه مهم اشتغالزایی در بندر معطل مانده و بانک صنعت و معدن به تعهدات خود عمل نمی کند.

 

زندیان خاطر نشان کرد: از رییس قوه قضاییه درخواست داریم با تدبیر ویژه از ورشکستگی این سرمایه گذار در استان کردستان جلوگیری نماید.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامیزندیاناستان کردستانکشاورزیروستاهانبود مدیریت مشخصکشاورزان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ