سه شنبه 16 دی 1399 / 10:36|کد خبر : 4093|گروه : اقتصادی

بیجار بام ایران گزارش می دهد؛

تنوع محصولات کشاورزی استان کردستان ناچیز است /توسعه کشاورزی شهرستان بیجار نیازمند همت جدی مسوولان مربوطه است

تنوع محصولات کشاورزی استان کردستان ناچیز است /توسعه کشاورزی شهرستان بیجار نیازمند همت جدی مسوولان مربوطه است

نماینده صنف های مختلف کشاورزی شهرستان بیجار در جلسه شورای بخش کشاورزی که با حضور نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی برگزار شد به بیان مشکلات خود پرداختند.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، شهرستان بیجار یکی از پهناورترین شهرهای استان کردستان است که کشاورزی و دامپروری از مهمترین ظرفیت های اشتغالزایی در این شهرستان است.

 

شهرستان بیجار هر ساله یک سوم گندم استان کردستان را تامین می کند و دارای رتبه برتر کشوری در تولید گندم است و کشاورزی یکی از چشم اندازهای توسعه در این شهرستان که بعلت بی توجهی مسوُولان نام محرومیت و مظلومیت را یدک می کشد .

 

در جلسه شورای کشاورزی شهرستان بیجار که عصر روز گذشته با حضور نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی و چند نفر از مدیران کل استان در سالن کنفراس مجتمع امیر نظام گروسی بیجار با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد نماینده صنف های مختلف کشاورزی به بیان مشکلات خودشان پرداختند.

 

 

وجود دلالان موجب گرانی بازار مرغ و تخم مرغ شده است

 

محمدیان مدیر عامل صنف مرغداران شهرستان بیجار با بیان اینکه کشتارگاه ماهان از بهترین کشتارگاه های استان کردستان بود ، اظهار داشت: 2 سال قبل بعلت مشکلات مالی این کشتارگاه تعطیل شد و تا کنون موفق به دریافت تسهیلات لازم برای بازگشایی این واحد تولیدی نشده ایم.

 

وی افزود: بعد از 4 سال تا کنون حسابرسی این کشتارگاه انجام نشده بود ، این در حالی است که در طول این 4 سال اگر می خواستیم حسابرسی نفت خاورمیانه انجام می شد!

 

مدیر عامل صنف مرغداران شهرستان بیجار گفت: 63 واحد پرورش مرغ گوشتی در بیجار دارای پروانه بهره برداری است که در حال حاضر 65 واحد آن فعال است و علت عدم فعالیت آنها نداشتن نقدینگی جهت تولید و عرضه محصول است.

 

محمدیان ادامه داد: وجود دلالان عرضه نهادهای دامی موجب بروز مشکلاتی از چرخه تولید تا دست مصرف کننده شده است که متاسفانه در این خصوص نظارتی صورت نمی گیرد.

 

 

 

 

80 درصد منابع طبیعی شهرستان بیجار توسط چرای بی رویه و شخم زدن نابود شده است

 

نامی مدیر عامل صنف زنبوردارن بیجار در این جلسه گفت: 32 سال است مشغول زنبورداری هستم و این را به جرات می گوییم 80 درصد مراتع طبیعی شهرستان بیجار توسط چرای بی رویه و شخم زدن زمین های توسط کشاورزان نابود شده .

 

وی با تاکید بر اینکه بعلت نداشتن چراگاه طبیعی در شهرستان بیجار مجبور هستیم در استان های همجوار کندوهای خود را مساقر کنیم ، متاسفانه منابع طبیعی شهرستان بیجار کلا فراموش شده و کسی به فکر احیای آن نیست.

 

 دامپروران بیجاری از نبود بیمه رنج می برند

 

حبیبی مدیر عامل تعاونی دامداران شهرستان بیجار نیز بیان داشت: در حال حاضر یک هزار و 698 نفر از دامپروران شهرستان بیجار عضو تعاونی هستند و مشکل اصلی آنها نداشتن بیمه است که جهاد کشاورزی به افرادی خدمات ارائه می دهد که دارای بیمه باشند.

 

 

 

5 هزار تراکتور و 500 کمپاین در فصل برداشت در بیجار فعالیت دارند

 

محمد شهنواز مدیر عامل تعاونی تراکتور دارن بیجار بیان داشت: ناوگان کشاورزی شهرستان بیجار فرسوده است و نیازمند تجهیر و مکانیزسیوان کشاورزی است که متاسفانه تعداد عرضه  تقاضا در شهرستان بیجار با همدیگر همخوانی ندارد.

 

وی با بیان اینکه 5 هزار تراکتور و 500 کمپاین در بیجار وجود دارد ، گفت: متاسفانه ماشین آلات کشاورزی بیجار فرسوده است و همین عامل موجب پایین آمدن راندامان تولید گندم شده است.

 

مدیر عامل تراکتورداران بیجار ادامه داد: در حال حاضر یک هزار و 483  نفر از کشاورزان بیجاری تقاضای درخواست تراکتور داده اند که میزان سهمیه شهرستان بیجار بسیار ناچیز است.

 

 

 

34  واحد پرورش ماهی در قمچقای فعال است که از داشتن بیمه محروم هستند

 

مدیر عامل تعاونی 4212 ماهی داران شهرستان بیجار گفت: از سال 1396 با 10 مزرعه تولید ماهی در روستای گردشگری قمچقای فعالیت خودمان را آغاز کردیم که با مشارکت مردم و جهاد کشاورزی و کانال کشی آبرسانی تعداد مزارع تولید ماهی به 34 واحد افزایش یافت.

 

وی تصریح کرد: متاسفانه برخی افراد که در زمینه پرورش ماهی در قمچقای فعالیت دارند بعد از 20 سال هنوز از داشتن بیمه محروم هستند.

 

محمدمرادی با اشاره به مشکلات استخرهای پرورش ماهی در قمچقای بیان داشت: اکثر کابل های برق این اساخرها به صورت زمینی است و همین موجب بروز خطراتی برای افراد و حیوانات آن منطقه شده است.

 

 

 

 

دست دولت در جیب کشاورزان است

 

سید حسین رحیمی نماینده انجمن کشاورزان خبره استان کردستان هم در این جلسه با تاکید بر اینکه مشکلات بخش کشاورزی هر روز زیادتر می شود ، افزود: بالا رفتن هزینه های کشاورزی موجب بروز ضرر و زیان های برای طبقه کشاورزان شده است.

 

وی افزود: در سال 80 الی 82 قیمت یک دستگاه تراکتور شش سیلندر 7 میلیون بود و برای دریافت تسهیلات هم یک نفر ضامن می خواست ، اما در سال 99 قیمت همان تراکتور به 200 میلیون تومان افزایش پیدا کرده و با کیفیت خیلی پایین تر و 6 نفر هم برای دریافت تسهیلاتش باید ضامن داشته باشید.

 

نماینده انجمن کشاورزان خبره استان کردستان گفت: یکی از مهمترین مشکلات کشاورزان شهرستان بیجار تامین سوخت برای ادوات کشاورزی در فصل برداشت گندم است .

 

رحیمی تصریح کرد: در سال گذشته 19 میلیون لیتر سوخت به شهرستان بیجار اختصاص داده شد که 17 میلیون لیتر آن ر ا دریافت کردیم و درست زمانی سوخت ارسال می شد که یک روز ه اتمام حواله های سوخت مانده و باطل می شد

 

وی با تاکید بر اینکه شهرستان بیجار یک سوم گندم استان کردستان را تولید می کند ، بیان داشت: باید طبق تدبیر مسوُولان بخش کشاورزی یک سوم ماشین آلات بخش کشاورزی در اختیار این شهرستان بود که متاسفانه تا کنون اقدام خاصی صورت نگرفته است.

 

نماینده انجمن کشاورزان خبره استان کردستان با تاکید بر اینکه دولت هم در جیب کشاورزان ست کرده و جفای زیادی به قشر تولید کننده می شود ، اظهار داشت: شهرستان بیجار از نظر جاده کشی ، گاز رسانی در ردیف آخر استان است که استفاده از آب های زیر زمینی هم به آن اضافه شده است و شهرهای دیگر از سفره های آب زیر زمینی اسافاده می کنند شهرستان بیجار دشت ممنوعه اعلام شده است.

 

وی خاطر نشان کرد: وظیفه دولت خدمت به کشاورزان و فراهم آوردن شرایط لازم جهت تولید بالا است و هیچ منتی هم نیست و مدیران شهرستان بیجار باید تدبیری برای استفاده آب سد تالوار و سید سیازخ برای سیراب کردن زمین های کشاورزی شهرستان داشته باشند.

 

سالانه 400 لیتر آب های سطحی از بیجار خارج می شود

 

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی در این گفت:وزارتخانه عریض و طویل جهاد کشاورزی اقدام مثبتی برای بهبودی وضع کشاورزی استان کردستان تا کنون انجام نداده است.

 

وی با تاکید بر اینکه تنوع محصولات کشاورزی استان کردستان ناچیز است افزود: توسعه کشاورزی شهرستان بیجار نیازمند همت جدی مسوولان مربوطه است.

 

زندیان تصریح کرد: در چشم انداز توسعه شهرستان بیجار بخش کشاورزی جایگاه اول را دارد این در حالی است که سالانه ۴۰۰ میلیون لیتر آب های سطحی از شهرستان بیجار آغاز می شود و تا کنون هیچ تدبیری برای استفاده بهینه این آب ها در راستای توسعه بخش کشاورزی صورت نگرفته است.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

کشاورزیکشاورزاننماینده صنف های کشاورزیبیجارمشکلات

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ