پنجشنبه 2 بهمن 1399 / 06:00|کد خبر : 4113|گروه : فرهنگی

حد و مرزهای که استاندارد نیست؛

تقابل سنت و مدرنیته در خانواده های امروزی/ تفریحات سالم، حلقه گمشده روزمره فرزندان است

تقابل سنت و مدرنیته در خانواده های امروزی/ تفریحات سالم، حلقه گمشده روزمره فرزندان است

در دهه 60 و 70 تعداد فرزندان خانوادهد ها بیشتر از الان بود، نوع تربیت فرزندان هم متفاوت بود، در گذشته فرزندان بیشتر با مشکلات کنار می آمدند، اما امروز توجه بیش از حد والدین موجب گرفتن استقلال آنها شده است.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، خیلی از مسائل رایج و معمول، از دو دهه پیش تا الان کاملا تغییر کرده اند ، شاید اگر این امکان وجود داشت که سفری به دهه 70 شمسی داشته باشیم، بهتر متوجه تغییرات می شدیم.

 

از اقتصاد، تکنولوژی و ظاهر مردم گرفته تا سبک زندگی آنها، همه در این مدت کوتاه دستخوش تغییر شده اند، نگاه به تصاویر موجود موجب می شود بسیاری از این موارد به روشنی آشکار شود.

 

اما سبک زندگی را نمی توان با تصاویر تشخیص داد؛ در واقع فهمیدن این موضوع نیاز به این دارد که به حافظه تاریخی مان رجوع کنیم.

 

 

استقلال دادن به فرزندان بخشی از روند تربیتی دهه 60 و 70 بود

 

فاطمه ابراهیم زاده کارشناس امور خانواده در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: در دهه 60 و 70 شمسی ، تعداد فرزندان خانواده بسیار بیشتر از اکنون بود ، نوع تربیت فرزندان هم بسیار متفاوت بود.

 

وی افزود: در آن زمان خانواده ها درگیر عملکرد فرزندانشان نبودند ، استقلال دادن به فرزندان بخشی از روند تربیتی آنها بود؛ البته شاید تعداد فرزندان هم در این باره بی تاثیر نبود؛ بودن پنج الی شش فرزند در خانواده سبب می شد هم فضای خانواده برای فرزندان گرم تر شود و هم با تقسیم محبت بین فرزندان به شکل امروزی وابسته به خانواده بار نیایند.

 

کارشناس امور خانواده گفت: اما امروزه با وجود یک یا حداکثر دو فرزند و گسیل محبت ها از سوی خانواده و فامیل به او، فرزند به لحاظ شخصیتی بسیار ضعیف بار خواهد آمد و در زمانی هم که باید خودش مسوولیت زندگی را به دوش بکشد نیازمند دیگران خواهد بود.

 

ابراهیم زاده ادامه داد: با توجه به شکل گیری شخصیت کودک آن بخش مهم شخصیتی این فرد، یعنی استقلال ، در او شکل نگرفته است.

 

 

 

آشنا نبودن فرزندان با مشکلات زندگی معضل زندگی های امروزی

وی تصریح کرد: در گذشته به دلیل کم بودن امکانات، فرزندان هم مشکلات خانواده ها را کاملا احساس می کردند و با آن بزرگ می شدند و قد میکشیدند و در بعضی مواقع برای رفع آن تلاش هم می کردند؛ اما حالا هم رفاه خانواده ها بیشتر شده است و هم توجه خانواده ها به فرزندان موجب می شود پدر و مادر تلاش خود را بکار بگیرند تا فرزندشان سختی ها زندگی را احساس نمند.

 

کارشناس امور خانواده عنوان کرد: در واقع اگر فرزند را با تمام امکانات بزرگ کنید و هر چه خواست بدون هیچ وقفه ای در اختیارش قرار دهید، به او خدمتی نکرده اید، بلکه سبب شده اید او عادت کند به هر چیزی که می خواهد به سرعت برسد و در آینده اگر بخواهد به امکانات بیشتری دست پیدا کند، صبوری لازم برای رسیدن به آن را نخواهد داشت.

 

ابراهیم زاده اضافه کرد: این گونه فرزندان اگر با تحمل ناکامی ها به سمت اعتیاد و بزه کشیده نشوند، باید بگوییم در کارهای اقتصادی و زندگی شخصی، فردی موفق نخواهند بود؛ چرا که او یاد گرفته است امکانات را بدون تلاش دریافت کند.

 

 

تفریحات سالم حلقه گمشده زندگی امروز فرزندان

وی در قسمت دیگری از سخنان خود بیان داشت: نوع جدید تربیت فرزندان، آنها را از طبیعت جدا کرده است، همه ما در گذشته یکی از تفریحاتمان بازی در حیاط خانه با گل و خاک بود، ساعت ها بازی این چنینی هیچ گاه موجب نمی شد کودکی بیمار شود یا مشکل جدی برایش به وجود آید.

 

این کارشناس امور خانواده تاکید کرد: پزشکان معتقدند تماس داشتن بچه ها با باکتری هایی که به تکامل سیستم ایمنی شان کمک می کنند، سبب می شود قدرت دفاعی بدنشان در برابر بیماری ها و آلرژی ها بالا برود؛ اما اکثر خانواده ها به سبب مراقبت شدید از این موضوع غافل مانده اند.

 

ابراهیم زاده خاطر نشان کرد: کودکی که ساعت ها پای بازی کامپیوتری ، مویایل، و تبلت می نشیند، نه تنها سلامت جسمی اش تضمین نمی شود، بلکه در آینده دچار مشکلات روحی و روانی نیز خواهد شد و برای تشکیل یک زندگی مستقل و محکم آماده نخواهد بود.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

کودکانگذشتهرفاهمشکلاتخانوادهتفریحات سالم

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ