سه شنبه 21 بهمن 1399 / 08:54|کد خبر : 4145|گروه : سیاسی

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی:

علت رد کلیات لایحه بودجه 1400 توسط مجلس پایداری آثار تورمی در آن است

علت رد کلیات لایحه بودجه 1400 توسط مجلس پایداری آثار تورمی در آن است

علیرضا زندیان نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه بودجه 1400 با ایرادات بسیار زیادی در حوزه منابع و مصارف به مجلس تقدیم شده بود؛ لذا کشور را در شرایط دشواری قرار میداد و تصویب آن بدون تغییرات اساسی غیر ممکن بود.

علیرضا زندیان نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار بیجار بام ایران اظهار داشت: کلیات لایحه بودجه سال 1400 که توسط رییس جمهور تقدیم مجلس شده بود بعلت ابرادات اساسی موجب رد آن شد.

 

وی افزود: کسری بودجه ساختاری حدود 50 درصد، افزایش قابل توجه هزینه های جاری با رشد 60 درصدی و پیش برآورد منابع حاصل از صادرات نفت و افزایش وابستگی به نفت از مهمترین ایرادات و مشکلات اساسی لایحه بودجه 1400 است.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: کاهش سرمایه گذاری دولت و کاهش شدید اعتبارات عمرانی از مصارف عمومی از 15 درصد در قانون سال 139 به 11 درصد در لایحه بودجه سال 1400 رسیده است که از دیگر ایرادات این لایحه بود.

 

 زندیان تصریح کرد: کاهش درآمدهای مالیاتی از منابع عمومی بودجه، افزایش کسری تراز عملیاتی ( برخلاف اهداف تعیین شده قانون برنامه ششم  از دیگر ایرادات اساسی لایحه بودجه سال 1400 است.

 

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:  در مجلس شورای اسلامی بازهم علیرغم تلاشهای کمیسیون تلفیق درخصوص  کاهش آثار تورمی  و گرانی آن اما هنوز ایراداتی در لایحه بودجه 1400 وجود داشت که مورد تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار نگرفت که عدم کاهش قابل توجه کسری بودجه ساختاری لایحه بودجه دولت، عدم کنترل رشد مخارج جاری دستگاههای اجرایی دولت از مهمترین آنها است.

 

 وی عنوان کرد: عدم تغییر قابل توجه مخارج عمرانی ( سرمایه گذاری دولت) در کمیسیون تلفیق ( رشد اعتبارات عمرانی  نسبت به لایحه دولت تنها در حدود 6 درصد است اما بازهم رقم پایینی است که موجب رد کلیات بودجه سال 1400 شد.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: تداوم تامین بخش قابل توجهی از هزینه ها از محل انتشار اوراق مالی  ( در مصوبه کمیسیون تلفیق  در حدود 178 هزار میلیارد تومان  از مخارج دولت از محل انتشار اوراق پوشش داده شده است این رقم نسبت به لایحه دولت کاهشی نداشته است که نقش زیادی در رد کلیات بودجه سال 1400 داشت.

 

زندیان اضافه کرد: تداوم تامین بخش قابل توجهی از هزینه ها از محل فروش سهام شرکتهای دولتی ( در لایحه بودجه  سال 1400 در حدود 90 هزار میلیارد تومان در منابع عمومی و 90 هزار میلیارد تومان در بند ( واو ) تبصره 2 برای تامین مخارج مربوط به  متناسب سازی حقوق بازنشستگان و ..... از محل فروش سهام پیش بینی شده بود که در کمیسیون تلفیق تغییری نداشت لذا حصول این میزان درآمد از محل فروش سهام محل ابهام جدی است بطوریکه لایحه بودجه 1400 با ایرادات بسیار زیادی در حوزه منابع و مصارف به مجلس تقدیم شده بود لذا کشور را در شرایط دشواری قرار میداد و تصویب آن بدون تغییرات اساسی غیر ممکن است.

 

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: در راستای بهبود لایحه بودجه کمیسیون تلفیق تغییرات زیادی در بسیاری از احکام لایحه داده بود که بخش قابل توجهی از آن نیز اقدامات مثبتی بود اما با توجه به عدم تغییر قابل توجه در کسری بودجه موجود در لایحه دولت همچنان آثار تورمی ناشی از گزارش تلفیق پا برجا و قابل پیش بینی بود که مجلس شورای اسلامی باتوجه به عدم همراهی دولت با اصلاحات صورت گرفته از یکسو و پیش‌بینی پایداری آثار تورمی آن راهی جز رد کلیات آن نداشته باشد.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

لایحه بودجه سال 1400کلیات لایحهبودجهرد کلیاتنماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ