سه شنبه 21 بهمن 1399 / 08:55|کد خبر : 4146|گروه : فرهنگی

در گفتگو با کارشناس ادبیات فارسی عنوان شد؛

راه اندازی مراکز زبان فارسی در خارج کشور از برکت های انقلاب است/ کاربرد ادبیات فارسی برای مقابله با پلیدی ها

راه اندازی مراکز زبان فارسی در خارج کشور از برکت های انقلاب است/ کاربرد ادبیات فارسی برای مقابله با پلیدی ها

نرگس قاسمی کارشناس ادبیات فارسی گفت: راه اندازی مراکز زبان فارسی در خارج کشور از برکت های انقلاب است به طوری که امروزه شعر و ادب پارسی نه تنها در تاجیکستان و افغانستان یا هم زبانان در جهان بلکه مورد توجه کشورهای غربی و شرقی شده است.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران، انقلاب 42 ساله ایران حاصل خون هزاران شهید است که به فرمان امامین خود برای پیروزی آن از اصلی ترین سرمایه وجودیشان یعنی خون گذشتند تا دست بیگانگان به خاک ایران نیفتد.

 

انقلاب اسلامی ایران در طول 42 ساله گذشته دارای دستاوردهای زیادی بوده که یکی از آنها جهش خیره کننده زبان فارسی در جهان است.

 

به گفته کارشناسان داخلی و خارجی جهش خیره کننده در فراگیری زبان فارسی در جهان مدیون انقلاب اسلامی ایران است؛ به صورتی که در حال حاضر شاهد تاسیس بیش از 200 مرکز و 52 کرسی زبان فارسی در دانشگاه های جهان و همچنین آموزش زبان فارسی به بیش از 77000 دانشجو و طلبه مقیم ایران هستیم.

 

 

 

حوزه ادبیات فارسی از سرمایه های ملی ایران است

 

نرگس قاسمی فر کارشناس ادبیات فارسی در گفتگو با خبرنگار بیجار بام ایران ، اظهار داشت: حوزه شعر و ادب یکی از سرمایه های اصلی، ملی و مهد تمدن هر کشوری محسوب می شود.

 

وی با بیان اینکه ایران از این حیث جزء ثروتمندترین کشورهای دنیا بشمار می رود، افزود: یکی از ابزارهای اساسی و مهمی که در طول سال های طولانی از زبان فارسی و ملی ایرانیان دفاع و صیانت کرده همین آثار ارزشمند و فاخر شاعران و نام آوران بزرگ طی دهه ها و حتی قرن های گذشته بوده است.

 

قاسمی فر گفت: شعر امروز انقلاب متفاوت تر از گذشته و با الهام از آموزه ها و مفاهیم ارزشمند دینی و ارزش های الهی مسیر ترقی، پیشرفت و جهش رو به جلوی خود را با قدرت،ظرافت و لطافت خاص ادامه می دهد.

 

کارشناس ادبیات فارسی بیان داشت: شعر را باید در راه تعالی و مبارزه با پلیدی ها بکار گرفت و این ودیعه آسمانی و ارزشمند را ارج  گذاشت.

 

انقلاب اسلامی بنیانگذار ده جایزه ملی ادبی است

 

وی عنوان کرد: شعر و شاعری نقطه تقابل با شیطان و نفس اماره و جاذبه های دنیوی است و شاعران و ادیبان باید همیشه مواظب و مراقب باشند تا شعر و سروده شان در مسیری به غیر ازمسیر حق و حقیقت و ارزش های الهی بکار گرفته نشوند و این کار ظریف و لطیف را وسیله ای برای رسیدن به کمال والای انسانی و حرکت در مسیرحق قرار دهند.

 

قاسمی فر ادامه داد: انقلاب اسلامی ده جایزه ملی ادبی را بنیان نهاد و درهای بسته را به روی شعر و ادبیات آیینی گشوده است.

 

کارشناس ادبیات فارسی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی احیاگر شعر، این ثروت ملی ایرانیان است، گفت: عدالت طلبی و آرمانخواهی با انقلاب اسلامی وارد شعر و ادب فارسی شد.

 

اتفاقات سیاسی تاثیری مستقیمی بر ادبیات فارسی داشته است

 

وی خاطر نشان کرد: علاوه بر این همواره اتفاقات سیاسی و اجتماعی بر ادبیات هر ملتی تاثیر مستقیم داشته است مثل تاثیر حمله مغول بر ادبیات کلاسیک ایران، ادبیات هم با تاثر از سیاست و اجتماع مسیر خود را طی می کرد بالطبع فضای خفقان حکومت ستم شاهی باعث می شد خیلی از استعداد ها در نطفه خفه شوند زیرا حکومت سخنان حق طلبانه را بر نمی تابید و از طرفی چون حکومت طاغوتی پهلوی جیره خوار آمریکا و هم پیمانانش بود و زیر نظر آنان و دنباله روی امیال آنان بود لزومی به معرفی کشور ایران به عنوان یک کشور مستقل و متکی به خود دیده نمی شود.

 

قاسمی فر تصریح کرد:  در زمان ستم شاهی اگر هم حرکتی و یا اعتراضی صورت می گرفت سرکوب می شد اما با وقوع انقلاب و تشخص ایران به عنوان یک کشور جمهوری اسلامی و لزوم رساندن پیام انقلاب به کشورهای اسلامی دیگر و معرفی این نوع ادبیات پایداری مسیرهای جدید شعر را پیش پای شاعران گذاشت و مفاهیم انقلابی و نیز لزوم آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان به عنوان زبان رسمی یک قدرت در خاورمیانه برای کشورهایی که تحت تاثیر انقلاب بودند.

 

وی اظهار داشت: هم چنین نگاه های کشورهای غربی به ایران کرسی های زبان و ادبیات فارسی را در دیگر کشورها به وجود آورد در حالی که قبل از انقلاب اینگونه نبود از طرفی میل مردمان دیگر کشورها برای آشنایی با زبان و ادبیات این کشور با این قدمت تاریخی منجر به پذیرش دانشجویان غیر فارسی زبان در ایران و به نوعی مبادله و صدور فرهنگ غنی ایرانی اسلامی به خارج از مرزها شد.

 

کارشناس ادبیات فارسی اضافه کرد: هم چنین مراکز زبان فارسی نشان دهنده ی نگاه ویژه به ایران و زبان رسمی کشور در بعد از انقلاب است بطوری که امروزه شعر و ادب پارسی نه تنها در تاجیکستان و افغانستان یا هم زبانان در جهان بلکه مورد توجه کشورهای غربی و شرقی شده است.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

زبان فارسیجهش خیره کنندهمراکز زبان فارسیدستاورد انقلاب

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ