چهارشنبه 29 بهمن 1399 / 00:49|کد خبر : 4161|گروه : اجتماعی

سیاست شهری یا شهر سیاسی!

سیاست شهری یا شهر سیاسی!

ای کاش بشود برای شورا و شهرداری اسیر بازی های سیاسی نشد و به تخصص اشخاص کار بلد و امتحان پس داده و جوان اعتماد کنیم.

به گزارش بیجار بام ایران، شهر و زندگی در آن یک موضوع اجتماعی است؛ موضوعی که با همه ابعاد زندگی ما سر و کار دارد، از هوایی که تنفس میکنیم، منظره‌ای که هر روز میبینیم، نظافت خیابان هایی که هر روز محکوم به عبور از آن هستیم، وسیله ای که با آن تردد میکنیم، فضایی که بچه های ما در آن تفریح و بازی میکنند. تصویرهایی که بر رخ شهر نقش میبندند و تاثیری که بر حال و هوای هر روز ما دارند و...

 

این بدیهیات رو گفتم تا به اینجا برسم که شهر و اداره آن به تبع جنسش که اجتماعی است، مطالبات اجتماعی دارد و مدیرانی اجتماعی می‌خواهد. کاری به انتخابات ریاست جمهوری و اینکه کدام گروه سیاسی به سمت کدام بازیگر سیاسی می‌رود ندارم. مسئله اصلی این است که بدترین انتخاب سپردن فضای اجتماعی به سیاستمداران است.

 

بدتر از آن همزمان کردن انتخابات شوراها با ریاست جمهوری بود تا همه بار سیاسی آن انتخابات بر روی شورا و شهرداری بیافتد و بدتر از آن اینکه تصمیم گیرندگان جناح های سیاسی برای شهر ها تصمیم می‌گیرند. آنهم نه برای حل مشکلات شهر و ساکنینش، بلکه برای حل دعواهای سیاسی خود تا اگر فلان فرد در عرصه ریاست جمهوری نباید بیاید پس شهردار تهران یا فلان کلانشهر شود.

 

بله زندگی روزانه من و شما قربانی تقسیم سهام سیاست بازان می‌شود. این موضوع اصلاح‌طلب و اصولگرا و‌ مستقل ندارد همه در این بازی شریک‌اند. در انتخابات پیش رو حتی اگر اعتقادی به رای دادن ندارید مطالبه‌گری کنید. گروه‌های سیاسی را باید وادار کرد اگر نقشی در چینش شوراها دارند که دارند، شهرداری را قربانی زد و بندهای سیاسی خود نکنند. نیاز به یک مشارکت جدی مدنی داریم برای مطالبه نیازهای شهر.

باید مطالبه کرد از هرگروهی که می‌اید تا: چه معضلاتی را برای شهر تشخیص داده که میخواهد کاندیدا معرفی کند، برنامه هایش برای حل معضلات شهر چیست؟ و این برنامه ها چقدر با قوانین بالادستی تناسب دارد؟ چقدر در حیطه قدرت شوراهاست و چقدر امکان تحقق دارد؟

برای اجرای این برنامه ها با کدام متخصص ها و مدیران میخواهد وارد کارزار شود؟ سوابق آنها چیست؟ تناسبشان با معضلات و برنامه های گفته شده چقدر است؟

 

ای کاش بشود برای شورا و شهرداری اسیر بازی های سیاسی نشد و به تخصص اشخاص کار بلد و امتحان پس داده و جوان اعتماد کنیم.

 

یادداشت از مهدی آیینه، دانشجوی کارشناس ارشد حقوق مالی

 

انتهای پیام/



برچسب ها :

شهر سیاسیسیاست شهریانتخاباتشوراشهرداری

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ