یکشنبه 15 فروردین 1400 / 11:04|کد خبر : 4229|گروه : فرهنگی

نقش رسانه ملی در هویت بخشی اقوام و اتحاد ملی/ نون خ جان تازه ای به کردها بخشید

نقش رسانه ملی در هویت بخشی اقوام و اتحاد ملی/ نون خ جان تازه ای به کردها بخشید

در کشور ما، با وجود تنوع اقوام، همواره با فرصت ها و تهدیدهایی رو به رو بوده است، اقوامی که هر کدام دارای یک هویت و فرهنگ خاص بوده و دشمنان انقلاب از تهدیدات آن بعنوان یک دست آویز استفاده کردند و رسانه در این میان، نقش جذب به مرکز را در حوزه هویت و فرهنگ بازی می کند.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران، رسانه به عنوان یک وسیله که انتقال پیام را به مخاطب انجام می دهد شامل تلویزیون، مطبوعات، اینترنت و ماهواره اسا، یک پیام که از تلویزیون پخش ی شود می تواند دارای محتوای متفاوتی باشد از جمله در حوزه سیاست، فرهنگ، هنر، اقتصاد یا ورزش.

 

حوزه فرهنگ در این میان از ارکان راهبردی یک کشور محسوب می شود که شامل مجموعه آداب و رسوم، قواعد و هنجارهاست و این هنجارها و قواع، رهنمودهای مشترکی هستند که رفتار مناسب را در یک وضعیت معین مقرر می داند.

 

ارزش ها و هنجارهای یک جامعه در نهایت تجلی و تعیین کننده ارزش های آن جامعه است و اقوام نیز در یک کشور، هر کدام دارای ارزش ها و هنجارهای خاص خود هستند، در این میان خاصیت رسانه، اثربخشی بر ذهن، افکار و رفتار مخاطبان است.

 

فرهنگ سازی و هنجار سازی از دیگر خواص رسانه است که می تواند مخاطبان خود را حول یک محور مشخص، سوی اهداف معین هدایت نماید.

 

در کشور ما، با وجود تنوع اقوام، همواره با فرصت ها و تهدیدهایی رو به رو بوده است، اقوامی که هر کدام دارای یک هویت و فرهنگ خاص بوده و دشمنان انقلاب از تهدیدات آن بعنوان یک دست آویز استفاده کردند و رسانه در این میان، نقش جذب به مرکز را در حوزه هویت و فرهنگ بازی می کند.

 

کشور ایران از دیرباز دارای تنوع قومی و فرهنگی بوده است، این تنوع در حوزه اقوام، باورها، آداب و رسوم محلی هر منطقه همراه است، که صدا و سیما نقش مهمی در انعکاس این فرهنگ ها جهت آشنایی عامه مردم دارد.

 

اقوام کرد، لر، ترک و عرب در چهار گوشه ایران، همواره هویت ایرانی خود را حفظ کرده و علیرغم داشتن فرهنگ و هویت محلی اصالت ایرانی بودن خود را حفظ کرده اند.

 

در چند سال اخیر سعید آقاخانی بازیگر و کارگردان کرد زبان خطه غرب کشور که بیجاری الاصل است با ساخت سریال طنز نون خ صفا، صمیمت کردها را در قاب تلویزیون به نمایش گذاشت و بببندگان زیادی را جذب خود کرد.

 

 

 

در سالهای گذشته متاسفانه سریال ها و فیلم های که از قوم کردها ساخته می شد بیشتر چهره منفی و غیر واقعی این قوم اصیل را برای مردم به نمایش می گذاشت اما سریال نون خ به کارگردانی سعید آقاخانی در دو سال اخیر جان تازه ای به کردها بخشید.

 

یکی از مزیت های مهم این سریال استفاده از بازیگران بومی کرد زبان است که توانست آنها را به خوبی در قاب تلویزیون معرفی نماید.

 

کاظم نور بخش یکی از بازیگرهای اصلی این سریال است که در قسمت سوم بیشتر از دو قسمت دیگر دیده شد.وی در گفتگو با خبرنگار بیجار بام ایران، اظهار داشت: متولد سال 1355 در شهر بیجار است و از سال 1364 فعالیت های هنری خود را با تئاتر آغاز کرد.

 

 وی در زمینه چگونگی حضورش در سریال نون خ گفت: به واسطه همشهری بودن با سعید آقاخانی در ارتباط بودم و او را می شناختم ، برای تست دادن جهت بازیگری در این سریال دعوت شدم و توانستم نمره قبولی را کسب کنم و پایم به سریال طنز و اجتماعی نون خ باز شد.

 

 

 

سلمان سریال نون خ ادامه داد: در بازی هایم سعی کردم تا جایی که امکان دارد طبیعی بازی کنم و چون بیشتر کارهایم در زمینه طنز و کمدی بود به خوبی توانستم از عهده نقش سلمان در این سریال برآیم.

 

نوربخش در جواب به این سوال که بازی در شرایط کرونایی سخت نیست ، گفت: به خاطر دل مردم و شاد کردن آنها در این شرایط سخت کرونایی با رعایت پروتکل های بهداشتی صبح و بعدظهر سر صحنه فیلمبرداری بودیم و شکر خدا برای هیچکدام از عوامل سریال مشکلی پیش نیامده و توانستیم در روزهای تعطیلات نوروزی دل مردم را شاد کنیم.

 

لازم به ذکر است کاظم نوربخش سلمان سریال نون خ تا کنون در چند اثر تلویزیونی به نام های فیلم نامه ، نای نینوا، شهر مهتابی ، آخرین بازید و نون خ 1، 2 و 3  و فیلم سینمایی لب خط به کارگردانی علی جبارزاده حضور داشته است.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

سریال نون خکرداصالت فرهنگیرسانه ملیهویت بخشیسعید آقاخانی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ