سه شنبه 22 تیر 1400 / 11:32|کد خبر : 4326|گروه : فرهنگی

در میزگرد حجاب و عفاف عنوان شد؛

سکوت مسئولان در برابر بی حجابی و بی عفتی قابل پذیرش نیست / نوعی دیدگاه غلط در جامعه موجب فراری شدن دختران از حجاب شده است

سکوت مسئولان در برابر بی حجابی و بی عفتی قابل پذیرش نیست / نوعی دیدگاه غلط در جامعه موجب فراری شدن دختران از حجاب شده است

کارشناس فرهنگی و مدیر حوزه علمیه فاطمه الزهرا(س) بیجار در میزگرد حجاب و عفاف گفت: آموزه های دینی ما منشاء تعلیم و تربیت است، نوع دیدگاه غلط افراد در خانواده و جامعه در بی حجابی دختران تاثیر زیادی دارد که باید در این خصوص اطلاع رسانی دقیق شود.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران، یکی از مهم ترین مباحث فرهنگی در طی چهار دهه اخیر بحث حجاب و عفاف است، که دستخوش ناملایمات زیادی شده و پیچ و خم های اداری و برگزاری شوراهای مختلف گیر کرده است.

 

همینطور که می دانیم حجاب ریشه در آموزه های دینی و حتی ریشه در تمدن ما ایرانیان دارد طوریکه در زمان ساسانیان افزون بر چادر، پوشش صورت نیز در میان زنان اشراف معمول شد.

 

در هر صورت آنچه در این دهه‌های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته، صحبت از حد و حدود حجاب، مفهوم اصلی حجاب، نحوه فرهنگ‌سازی حجاب، قانون‌گذاری در مسئله عفاف و حجاب، نقش نهادهای فرهنگی در گسترش فرهنگ عفاف و حجاب و ... بوده است.

 

بیست و یکم تیرماه سالروز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب به عنوان روز عفاف و حجاب نامگذاری شده است. روزی که دژخیمان رضاخان مردم معترض به کشف حجاب را درمسجد گوهرشاد به خاک و خون کشید، این روز در تقویم جمهوری اسلامی ایران به نام روز حجاب و عفاف نامگذاری شده است.

 

 

سایت خبری تحلیلی بیجار بام ایران به مناسبت این روز با حضور دختران جوان اقدام به برگزاری میزگردی با عنوان علل بدحجابی و بی عفتی در جامعه امروزی نمود که اهم عناوین این میزگرد را با هم می خوانیم:

 

 

 

زهرا احمدزاده مدیر حوزه علمیه فاطمه الزهرا(س) بیجار و کارشناس فرهنگی در این میزگرد هدف از آفرینش جهان فراهم آمدن شرایط زندگی انسان, عبادت و بندگی و دریافت رحمت بیشتر است.

 

وی افزود: آموزه های دینی ما منشاء تعلیم و تربیت است و نمونه بارز آن شخصیت حضرت زینب(س) که در کودکی یک عالم به تمام معنا و عیار بود و بهترین الگو برای دختران امروز جامعه می تواند باشد.

 

کارشناس مسائل فرهنگی گفت: در دیدگاه اسلام زن در تعالی و انسانیت با آقایان یکسان است، اما این سوال در ذهن بانوان ما به وجود می آید که چرا زنان باید حتما حجاب و عفاف داشته باشند.

 

مدیر حوزه علمیه خواهران بیجار تصریح کرد: حفظ حجاب و عفاف در بانوان موجب تکریم و حفظ آدمیت است و تاثیر زیادی در جلوگیری از گناه و لغزش در جامعه دارد.

 

وی بیان داشت: خداوند مقدم بر پوشش زنان، بر حفظ ضوابط محرم و نامحرم تأکید دارد و همین مورد نیاز به بازتعریف درباره مفهوم حجاب داریم.

 

 

در ادامه این میزگرد ایزدی یکی از دانشجوایان حاضر در میزگرد بیان داشت: مشکل امروزی ما این است که فقط می گوییم بی حجابی ، سوال من این است چرا کسی به حرف دختران محجبه گوش نمی دهد؟

 

وی گفت: در اوایل انقلاب حجاب اختیاری بود، جلوتر که آمدیم برخورد برخی افراد موجب بدبینی دختران شد و همین موارد در ترویج بدحجابی و بی حجابی در جامعه تاثیر زیادی داشت و در خیلی جاها افراطی گری به اسم دین موجب زدگی جوانان از حجاب شد.

 

این دانشجو گفت: عملکرد نادرست والدین و مسوولان موجب زدگی برخی از حجاب شد و بی بند و باری در جامعه به وجود آمد.

 

 

 

قائم پناه دانش آموزان سال سوم دبیرستان در این میزگرد گفت: برخی افراد از اوایل انقلاب تا کنون با افراطی گری موجب دین گریزی جوانان شدند و یکی از این افراطی گری ها در مقوله حجاب و عفاف است.

 

وی اظهار داشت: چرا معلمان دینی در مدارس فقط به فکر یک سری آموزش های هستند که دانش آموز برود و آن را حفظ کند، در طول 12 سال که دانش آموز بودیم یکبار کسی نیامد برای ما از فلسفه حجاب و اینکه چرا باید حجاب داشته باشیم برایمان حرف بزند و این چادری که امروز با افتخار بر سر ماست به اختیار خودم انتخاب کرده ام.

 

یکی دیگر از دختران عنوان کرد: در جامعه امروزی ما با توجه به هجمه دشمنان و کاری که توانستند در آن موفق باشند جوانان به دنبال بی حجابی هستند و به دنبال آن بی عفتی هم به وجود می آید، الان رنگی پوشیدن و لباس های زیبا مطرح نیست، الان متاسفانه دختران جوان و زنان ما به دنبال معرفی جاذبه های بدنی خود هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

فاطمه علی نیا ادامه داد: چرا هیچکس بر قیمت ملزومات یک حجاب کامل نظارت نمی کند، وقتی قیمت یک قواره چادر معمولی از 100 هزار توان به 500 هزار تومان رسیده، هیج مانتوی پوشیده در بازار پیدا نمی شود و تمام مانتوها کوتاه، جلو باز و نازک هستند، در سایه این بی نظارتی مسوولان چطور انتظار داشته باشیم حجاب در جامعه رواج پیدا کند!

 

زهرا احمدزاده در این قسمت بیان داشت: با کم کاری مسوولان و افرادی که می توانند تاثیر گذار باشند و کم کاری کردند موافق هستم، اما چرا دانش آموزان و دانشجویان ما مطالبه گر نیستند، متاسفانه وضعیت آموزش های دینی در مدارس ضعیف است، اما دانش آموزان می توانند از مدیر و معاون پرورشی خود در این زمینه مطالبه کنند.

 

سیده نگار زمانی در این میزگرد به عملکرد ضعیف رسانه ها در ترویج حجاب انتقاد کرد و بیان داشت: شبکه های خارجی از طریق فضای مجازی و ماهواره به اهداف خودشان که گرفتن چادر و روسری از سر زنان ایرانی است رسیدن، اما ما در کشور خودمان برای ترویج حجاب و عفاف حتی یک قدم کوچک هم برنداشتیم.

 

 

 

وی گفت: کم کاری ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر در ترویج حجاب و عفاف و مقابله با بدحجابی و بی حجابی کاملا مشهود است و در شهر کوچک بیجار که زمانی از لحاظ حجاب زبانزد استان کردستان و در کشور بود الان مسوولان سکوت کردند و از حجاب هیچ حمایتی نمی کنند، ما برای ترویج حجاب و عفاف برنامه وایده داریم اما هیچ مسوولی از ما حمایت نمی کند و این سکوت از مسوولان فرهنگی قابل قبول نیست.

 

سیده مریم نبوی مربی اتحادیه های انجمن اسلامی گفت: حرمت زن و حیثیت زن حق الله است و حقی نیست که همسر و خانواده از آن بگذرند و از زنان سلب شود، خداوند زن را آفرید که سرمایه مهربانی و رافت باشد و اگر جامعه این درس را فراموش کند سمت غریزه و شهوت می رود و دچار فساد می شود.

 

وی تصریح کرد: حجاب به معنای عفت و پنهان کردن است و مردان و زنان ما باید فروتن باشند و از پوشیدن لباس های که حیا را به خطر می اندازد خودداری کنند.

 

 

مربی اتحادیه انجمن های اسلامی ادامه داد: حیا ایده ای است که بدن نمایی را رد می کند و مردان و زنانی که حیا را انتخاب می کنند بدن نمایی جنسی را رد می کنند و انتخاب می کنند که معقول و با شخصیت باشند.

 

وی تاکید کرد: حجاب باعث می شود فارغ از جنسیت زدگی به انسانیت و تفکر همدیگر توجه کنیم که متاسفانه امرئز مورد دستخوش تغییرات و هجمه دشمنان قرار گرفته است.

 


انتهای پیام/برچسب ها :

حجاب و عفافحجابحیازداییکم کاری مسوولان فرهنگیمیزگردبیجار

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ