پنجشنبه 31 تیر 1400 / 10:57|کد خبر : 4335|گروه : فرهنگی

یادداشت؛

نبود سرمایه گذار و بی تفاوتی مسوولان مهمترین دغدغه مردم شهرستان بیجار/ رشد منفی جمعیت پتکی بزرگ بر سر بام ایران

نبود سرمایه گذار و بی تفاوتی مسوولان مهمترین دغدغه مردم شهرستان بیجار/ رشد منفی جمعیت پتکی  بزرگ بر سر بام ایران

دیار بیجار گروس با داشتن قدمت بیش از هفت هزار سال و مشاهیر علمی، فرهنگی، هنری بسیار از دردهای رنج می برد که به دنبال التیامی برای آنها است، التیامی که زخم های چرکین آن را سرپوش بنهد.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران، ،اینجا بیجاراست،مهد تمدن و فرهنگ با قدمت هفت هزار ساله،مهد علما، فضلا،شهدا، ادیبان، شاعران، بازیگران و ستاره های که هر یک به بلندای نام بام ایران بر تارک علم و دانش آن می درخشند.

 

اینجا بیجار است، بخش کوچکی از سرزمین ایران اسلامی اما با گذشته ای پر ماجرا و تاریخی پر حادثه.

 

اینجا بیجار است،شهری که روزگاری دروازه ورود به شهرهای بزرگ مانند تبریز بود و رونق اقتصادی آن زبان زد اقصی نقاط بلاد اطراف آن.

در حال حاضر بیجاری که روزگاری فرش پولادینش سوغاتی بود  برای افراد داخل و خارج از کشور،رنجنامه ای دارد در حد یک شاهنامه که نوشتن آن صد من کاغذ می خواهد و یک دریا جوهر.

کاهش چشم گیر جمعیت در چند سال اخیر و به طور کلی مهاجر فرستی این شهر،عدم توسعه شهری،بافت فرسوده شهری،عدم ثبات مدیریتی،نبود سرمایه گذار،عدم توجه به فرصت ها و پتانسل های موجود در شهرستان از مهم ترین دغدغه های دیار بیجار گروس است.

در حال حاضر با توجه به رشد روز افزون وسایل نقلیه،متاسفانه یک متر مربع به خیابان های بیجار اضافه نشده است و همین امر موجب تجمع وسایل نقلیه و بروز مشکلات عدیده ای در این راستا می شود.

آری اینجا بیجار است، شهری که پیاده روهایش در تصرف ماشین ها و دستفروشان است و برای عبور از آن باید خطر تصادف و هزاران مشکلات دیگر را به جان خرید و از داخل خیابان عبور کرد.

آیا واقعا سامان دهی دستفروشان که تمامی پیاده روهای اصلی شهر را به نام خود ثبت کرده اند کار بسیار دشورای است که با توجه به دستورات اکید فرماندار در این خصوص تا کنون اقدام خاصی توسط شهرداری صورت نگرفته است.

اینجا بیجار است،شهری سرشار از رمز و راز و مردمانی خونگرم که در تمامی مراحل انقلاب دین خود را ادا نموده اند و در حال حاضر منتظر عملکرد مسئولان جهت رفاه حال خود هستند.

از حال و روز ورزش بیجار بگوئیم،حال چندان خوشی ندارد،وضعیت نابسامان سالن های ورزشی، عدم توجه به ورزش بانوان، نبود برنامه ریزی مناسب برای پیشرفت ورزش شهرستان از مهمترین دغدغه های ورزش بام ایران است.

در شهر ما رسم بر این است با ساخت یک مکان تفریحی،دیگر مکان های تفریحی به وادی فراموشی سپرده می شود و نمونه بارز آن تعطیلی شهربازی پارک شاهد بیجار به علت فرسودگی وسایل بازی کودکان است.

تعویض و ترمیم وسایل تفریحی شهربازی مطالبه بحق کودکان بیجاری است که امیدواریم روزی شاهد به تحقق پیوستن این امر مهم در راستای استفاده بهینه کودکان از اوقات فراغت باشیم.

یکی از معضلات اساسی که در پی مهاجرت جمعیت شهرستان بیجار بوجود آمده است، کمبود اعتبارات با توجه به کم بودن جمعیت است که موجب راکد ماندن برخی اقدامات عمرانی در این شهرستان شده است.

در حال حاضر 5 هزار و 400 نفر از جوانان شهرستان بیجار با داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر با مشکل بیکاری دست و پنجه نرم می نمایند و متاسفانه شاهد هیچ گونه اقدام اساسی از طرف مسئولین در این راستا نیستیم.

نبود کارخانه تولیدی و یا پروژه های مهم اقتصادی، نبود سرمایه گذار در این شهرستان، عدم توجه مسئولین به صنایع دستی و تولیدات خانگی از مهم ترین مشکلاتی است که جوانان این شهرستان در پیش رو دارند.

عدم اجرای زیر ساخت های لازم و فراهم نبودن زمینه های کافی و نبود اعتبارات جهت بهره برداری از ظرفیت های موجود از دیگر معضلات این شهرستان است

در طی چند سال از پیروزی انقلاب اسلامی منکر خدمات ارزشمند دولت های مختلف در شهرستان بیجار نیستیم، اما بغیر از کارخانه سیمان کردستان شاهد افتتاح و یا بهره برداری از هیچ گونه کارخانه تولیدی یا مراکز صنعتی در این شهرستان نبوده ایم.

متاسفانه در برخی دولت ها نیز شاهد وعده و وعیدهای بودیم که هیچگاه به سرانجام نرسید و فقط برای یک مدت کوتاه موجب دلگرمی جوانان شد که مهمترین آن احداث کارخانه سایپا، پروژه پتروشیمی، کارخانه فولادسازی در این شهرستان بود.

در حال حاضر پروژه های مهم اقتصادی در شهرستان بیجار مانند قطعات بتنی ،کارخانه آسفالت و .....وجود دارد که بعد از سالها به دلیل عدم نظارت مسئولین و نبود اعتبارات کافی به سرانجام نرسیده است که اتمام این پروژه ها نقش مهمی در توسعه اقتصادی شهرستان بیجار دارد.

توجه به نیروهای بومی در اشتغالزایی، نظارت مسئولان ارشد شهرستان و حمایت از بخش تولید به ویژه تولیدات خانگی، همکاری بانک ها در راستای اعطای تسهیلات به جوانان جویای کار و توجه به ظرفیت های مهم شهرستان آنهم در حد عمل نه در حد شعار مهم ترین عامل برون رفت از معضلات در شهرستان بیجار است.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

بیجارنبود سرمایه گذاربی تفاوتی مسوولانعقب ماندگی پروژه ها

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ