یکشنبه 21 شهریور 1400 / 10:06|کد خبر : 4435|گروه : اجتماعی

باورهای غلط ذهنی و مشکلات مالی موجب کاهش موالید می شود؛

نواختن زنگ پیری تهدیدی برای کشور/ جمعیت سالمندی در شیب افزایشی قرار گرفته است

نواختن زنگ پیری تهدیدی برای کشور/ جمعیت سالمندی در شیب افزایشی قرار گرفته است

افزایش جمعیت سالخورده کشور موجب بروز مشکلاتی در تمامی حوزه ها می شود که مسئولان امر باید با اتخاذ تدابیر جدید چاره ای کاربردی برای آن بیاندیشند.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران، در کشور ما در طی چند سال اخیر به دلیل وضعیت بد اقتصادی و بیکاری، جوان ها نمی توانند تشکیل زندگی بدهند و در نتیجه فرزند آوری در جامعه بسیار کم شده است.

 

طبق آمارهای رسمی کشور کاهش باروری در کشور موجب هدایت جامعه به سمت و سوی جامعه پیر و سالمند شده است.

 

شیب نزولی جمعیت در طی سالهای اخیر زنگ هشداری را در جامعه به صدا درآورده که نیازمند تدبیر صحیح برای جلوگیری از پیری جمعیت توسط مسوولان اجرایی کشور است و این موضوع نیز مورد توجه ویژه رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است.

 

کاهش فرزند آوری خانواده ها مساوی رشد جمعیت سالمندی

 

کاهش فرزند آوری خانواده ها که رشد جمعیت سالمندی کشور را در پی دارد به یکی از معضلات اجتماعی در کشور تبدیل شده است.

 

بر اساس آمار جمعیتی كشور، در دهه اول انقلاب به ازای هر یك هزار نفر جمعیت، سالانه 35 نفر به جمعیت كشور افزوده می شد؛ اما اكنون به ازای هر یك هزار نفر جمعیت 16 نفر به جمعیت كشور اضافه می شود.

 

تا نواخته شدن زنگ خطر کاهش جمعیت در ایران شاید بیش از 20 سال فاصله داشته باشیم اما برای جبران آن و برون رفت از این پدیده خطرناک زمان زیادی نیست.

 

کاهش جمعیت و افزایش جمعیت پیری و سالمندی مشکلات عدیده‌ای برای کشور به وجود می‌آورد و کشور جمعیت فعال و نیروی کار جوان خود را کم کم از دست می‌دهد.

 

 

 

بهبود وضعیت اقتصادی راهی برای افزایش زاد و ولد

 

طبق نظر کارشناسان جمعیت پیر و سالخورده هم از نظر اقتصادی و اجتماعی و هم از نظر سیاسی و امنیتی کشور را در آینده با چالش های رو به رو می کند که از همین الان باید به فکر راه حل مناسب برای جلوگیری از روند رشد این معضل در جامعه باشیم.

 

یکی از مهمترین راه کارهای دولت برای مقابله با این معضل بزرگ بهبود شرایط اقتصادی است تا افراد بتوانند پس انداز بهتری داشته باشند که تمایلی به ازدواج در آنها به وجود آید.

 

رهبر انقلاب؛ فرزندآوری بسیار مهم است

 

مسئله‌ی فرزندآوری بسیار مهم است. این موضوعی که بنده بارها در این چند سال اخیر تأکید کرده‌ام، متأسفانه حالا که انسان نتایج را نگاه میکند معلوم میشود که این تأکیدها تأثیر زیادی نداشته. اینها احتیاج دارد به قانون، احتیاج دارد به دنبال‌گیری جدی دستگاه‌های اجرائی.

 

بایستی به‌جد مسئله‌ی فرزندآوری را مهم دانست و از پیری جمعیت ترسید. یکی از پُرفایده‌ترین ثروتهای یک کشور جمعیّت جوان است که خب ما بحمدالله از اوایل انقلاب تا امروز برخوردار بودیم، اگر بنا باشد بعداً برخوردار نباشیم، یقیناً عقب خواهیم ماند.

 

طبق نظر کارشناسان جمعیت کشور به سمت پیری در حال حرکت است و بطوریکه در طول 25 سال گذشته میزان موالید 25 درصد کاهش یافته است.


 

 

سیاستگذاری جمعیت متولی واحدی ندارد

 

محسن لطف اللهی در گفتگو با خبرنگار کردتودی گفت: مهمترین سیاست توقف روند پیری جمعیت کشور، توقف سیاست و برنامه کنترل جمعیت و تشویق باروری بوده که از طرف مقام معظم رهبری و در زمان دولت نهم و دهم ابلاغ شد.

 

وی افزود: بنظر میرسد که سیاستگذاری جمعیت همانند بسیاری از حوزه های فرهنگی اجتماعی ، متولی واحدی نداره و صرفا وزارت بهداشت و درمان اقدامات پراکنده ای در این خصوص انجام داده است.

 

کارشناس امور خانواده بیجار با بیان اینکه سیاست کنترل جمعیت یا سیاست افزایش جمعیت در بسیاری از کشورهای جهان در  مقاطع مختلف زمانی اعمال میشود، بیان داشت: در حقیقت هرکشوری در هر زمانی ممکن است نیازمند اعمال سیاست کنترل جمعیت یا افزایش جمعیت باشد. بنابر این ممکن است اعمال سیاست کنترل جمعیت در دهه 60 سیاستی نادرست نباشد اما تداوم بی هدف این سیاست و بازنگری نکردن  قابل تامل است.

 

لطف اللهی تاکید کرد: فرمایشات رهبر انقلاب كه در حقیقت یك دوراندیشی بلند مدت برای منافع و امنیت ملی است، باید بیش از گذشته مورد توجه مسئولان كشور قرار گیرد.

 

وی در مورد سیاست های تشویقی فرزند بیشتر گفت: معضل اشتغال و مسكن باید در كشور برطرف شود تا سن ازدواج كه هم اكنون متاسفانه بالاتر از 30 سال است، به حداكثر 21 سال كاهش یابد.

 

کارشناس امور خانواده بیجار با تاکید بر اینکه هر جامعه ای كه دارای زاد و ولد متناسب با نرخ جمعیتی باشد، در آینده دچار بحران معضل پیری و سالمندی نمی شود، افزود: اگر نرخ رشد جمعیتی بر همین روند ادامه پیدا كند، بطور حتم در آینده با جمعیتی سالخورده مواجه خواهیم شد.

 

 

 

نرخ ولادت در استان کردستان ۵.۵ درصد کاهش یافت

 

«حسن صومی»، مدیرکل ثبت‌احوال کردستان در گفت‌وگویی در باره نرخ تولد در استان اظهار داشت: در سال گذشته 22 هزار و 651 تولد در استان به ثبت رسیده که 15هزار و 914 تولد شهری و 6 هزار737 تولد در روستاهای استان بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 5.5درصد کاهش را نشان می‌دهد.

 

وی افزود: در سال گذشته 11هزار و 769 نوزاد پسر و 10هزار و 882 تولد نوزاد دختر در ثبت احوال کردستان ثبت شده است.

 

صومی بیشترین تولدهای ثبت شده در استان را مربوط به مادران 30 تا 34 سال خواند و خاطر نشان کرد: نسبت جنسی حاصل از ثبت ولادت در کردستان 108.1 بوده، به طوری‌که با تولد هر 100 نوزاد دختر در استان 108 نوزاد پسر متولد شده است.

 

وی بیان کرد: میانگین سن مادران در تولدهای ثبت شده در استان کردستان 19 تا 30 سال بوده است.

 

و اما....

در حال حاضر مهمترین راه افزایش جمعیت و جلوگیری از پیری زود رس جامعه، بهبود وضعیت اقتصادی جهت پس نداز جوانان برای امر ازدواج آسان و در نظر گرفتن بسته های تشویقی برای خانواده های تک فرزند است.

 

انتهای پیامبرچسب ها :

پیری جمعیتکاهش موالیدباورهای غلطفرزند آوریکردستان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ