یکشنبه 14 فروردین 1401 / 09:39|کد خبر : 4769|گروه : فرهنگی

ماه رمضان اوج عاشقی با خداوند متعال/ از نظافت منزل تا کوبیدن دیوار همسایه برای بیدار شدن سحر

ماه رمضان اوج عاشقی با خداوند متعال/ از نظافت منزل تا کوبیدن دیوار همسایه برای بیدار شدن سحر

ماه مبارک رمضان از دیرباز تا کنون ،در فرهنگ مردم از جایگاه خاصی برخوردار بوده است،آداب و رسوم ماه مبارک رمضان یکی از ارکان مهم فرهنگ مردم دیار بیجار گروس است.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران، بوی شمیم شکوفه های دل انگیز مناجات و رایحه روح بخش بندگی به خدا در گلستان بهار قرآن کم کم به مشام می رسد ، ماه عبادت های عاشقانه، نیایش های عارفانه و بندگی خالصانه در نزدیکترین افق در حال روئیت است.

 

رمضان ماه ضیافت الهی و ماه برکت نزول بهار قرآن است، رمضان در لغت به معنای شدت حرارت از سوزاندین است ، بهار قرآن ماه گسترش مائد های آسمانی است خداوند صاحب کرم از بندگانش با کرامت و مهربانی پذیرایی می کند ، رمضان ماه فرصت نزدیک شدن به خداست ، ماه کتاب آسمانی،  ماهی که رحمت لله العالمین می فرماید : خداوند 5 پاداش نظر لطف خودش ، طلب مغفرت از سوی ملائک ، بوی خوش دهان ، بخشش گناهان و زینت بهشت را برای روزه داران در نظر می گیرد .

 

ماه مبارک رمضان از دیرباز تا کنون ،در فرهنگ مردم از جایگاه خاصی برخوردار بوده است،آداب و رسوم ماه مبارک رمضان یکی از ارکان مهم فرهنگ مردم دیار بیجار گروس است.

 

مردم بیجار گروس از روزها قبل از رسیدن ماه مبارک رمضان خود را برای استقبال از این ماه مبارک آماده می نمایند.

 

پاک سازی و نظافت منزل


یکی از مهمترین سنت های که از چندین سال قبل تا کنون در بین مردم دیار گروس از اهمیت خاصی برخوردار است ،نظافت، شستشو و خانه تکانی منزل است.زنان و دختران خانه از چند روز قبل از رسیدن ماه مبارک رمضان شست و شوی "کل و پل " یعنی اثاث خانه را آغاز می کنند و مشغول تهیه مایحتاج این ماه مبارک مانند مربا و حلوا،نان چای و گرده  می شوند.

 

مردهای این دیار نیز در بیرون از منزل کسب و کار خود را سامان می دهند تا بتوانند با فراغت بیشتری از معنویت ماه مبارک رمضان استفاده نمایند.

 

یکی از رسومی که از دیرباز در روستاهای این منطقه رواج داشته است ،سفید کردن دیوارهای کاهگلی است.روستائیان در قبل از رسیدن ماه رمضان دیوارهای منزل خود را با خاک سفید مخصوصی ،سفید می نمایند تا دوده و رنگ تیره دیوار از بین برود.

 

تهیه مایحتاج ماه رمضان


در زمان های گذشته به دلیل اینکه مردم این خطه در ماه مبارک رمضان کمتر فعالیت داشتند و بیشتر به عبادت و روزه داری مشغول بودند،سعی می کردند مایحتاج خود را قبل از این ماه تهیه کنند.

 

مایحتاجی که برای این ماه تهیه می دیدند بیشتر شامل،برنج،روغن،عدس،لوبیا،خرما،تحم مرغ،نان چای (نان های محلی بیجار) ،بود.

 

رویت هلال ماه


مردم ماه مبارک رمضان را با روئیت هلال ماه  آغاز می کنند،برای رویت ماه مردم غروب روز آخر ماه شعبان به بالای مناره ها و پشت بام ها می روند و با نگاه دقیق در آسمان به جستجوی ماه می پردازند و با روئیت ماه اعمال ماه رمضان را بجا می آورند.

 

روشهای بیدار شدن در سحر


مردم این دیار برای بیدار شدن در سحر از روشهای مختلفی استفاده می کردند ،که بعضی از آنها با گذر زمان به دست فراموشی سپرده شده است و بعضی همچنان پابرجاست.

 

برخی از افراد با تجربه از روی دیدن ماه می توانستند هنگام سحر را تشخیص دهند و طبق گفته این افراد وقتی ماه به محل معینی می رسید یعنی وقت رسیدن سحر نزدیک است.

 

یکی دیگر از راه های که از قدیم الایام مردم دیار گروس برای بیدار شدن در سحر از آن استفاده می کردند،صدای بانگ خروس یود.

طبق گفته قدیمی ها ،خروس در شب سه مرتبه می خواند،بار اول نیمه شب،بار دو دو ساعتی بعد از نیمه شب و بار سوم وقت سحر است ،از این رو وجود خروس را در خانه خوش یمن می دانستند و او را مرد خانواده محسوب می آوردند.

 

کوبیدن دیوار همسایه برای بیدار شدن سحر


در بام ایران در ماه مبارک رمضان طبق یک سنت دیرینه همسایه ها قرار می گذاشتند هر کسی که سحر زودتر بیدار شود،همسایه دیگری را هم بیدار کند.
در این رسم در خانه های دیوار به دیوار با مشت های پیایی به دیوار می کوبیدن تا همسایه از خواب بیدار شود و طرف مقابل هم با مشت به دیوار می کوبید تا بگوید بیدار شده است.

 

صدای مناجات


بسیاری از مردم روستاهای این منطقه با صدای مناجاتهایی که از یکی دو ساعت مانده به سحر از پشت بام خانه ها و مساجد بلند می شد از خواب بیدار می شدند و خود را برای انجام فرائض دینی و آماده کردن سحری مشغول آماده می کردند.

 

کسب و کار در ماه رمضان از رونق می افتاد


در بیجار گروس وضع کسب و کار در این ماه با ماههای دیگر سال تفاوت چشمگیری دارد و تغییراتی در کسب و کار بازار به وجود می آمد.
در این ماه مردم بیشتر در فکر عبادت و شرکت در مجالس وعظ و روضه خوانی و ختم قرآن می باشند و قهوه خانه ها و تعدادی از مشاغلی که به طبخ غذا مربوط می شد به احترام ماه رمضان و رعایت حال روزه داران تعطیل می شد.

 

پخت غذاهای سنتی در بیجار


مردم بیجار گروس در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان که مصادف با شب ضربت خوردن حضرت علی(ع) است برای آمرزش اموات خود ،خرما،حلوا،شکر پنیر و نان روغنی "برساق"که خاص این دیار است  و آش"پرشکه" خیرات می کنند.

 

دوختن کیسه پول در شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان


در بام ایران ،زنان و دختران در شب بیست و هفتم ماه مبارک ،بعد از تمام شدن نماز عشاء کیسه پول می دوختند ،بعد از دوختن کیسه،یکی دو سکه پنج ریالی یا دو ریالی را به هفت نفر می دهند تا هفت قول هو الله بخوانند و به سکه ها بدمند،آنگاه سکه ها را به کیسه می دوزند و عقیده دارند ماه رمضان ماه خیرات و برکت است و با دوختن کیسه پول ،خداوند روزیشان را زیاد می کند.

 

آخر ماه مبارک رمضان در دیار گروس


این رسم بیشتر در روستاهای بیجار رسم است و در این روز آخر ماه رمضان نذوراتی از قبیل پول نقد،جوراب،روغن حیوانی ،کره برای روضه خوان جمع می کنند که در شب ختم به او می دهند و روز بعد او را روانه شهر و دیارش می نمایند.

 

لازم به ذکر است برخی از سنت های قدیمی بیجار گروس با رواج زندگی ماشینی دچار دگرگونی شده است و برخی نیز به وادی فراموشی سپرده شده است.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

ماه رمضانآداب رسوم مردم بیجاراوج بندگیکردستانبیجار

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی