دوشنبه 12 اردیبهشت 1401 / 06:47|کد خبر : 4789|گروه : فرهنگی

معلمان اسوه های خستگی ناپذیر؛

غوغای عشق معلمی از دفاع مقدس تا روزهایی کرونایی/ تنها خواسته معلمان توجه دولتمردان به وضعیت معیشت و مطالبات قانونی است

غوغای عشق معلمی از دفاع مقدس تا روزهایی کرونایی/ تنها خواسته معلمان توجه دولتمردان به وضعیت معیشت و مطالبات قانونی است

معلمان اسوه های خستگی ناپذیر در ایران اسلامی هستند که تا کنون بارها و بارها از کوران دفاع مقدس گرفته تا بحرا ن کرونا عشق و از خودگذشتگی را برای همه ثابت کردند.

اوراق زرین تاریخ تربیت سیمای درخشان مربیان نام آوری چون ابراهیم ، موسی، عیسی و محمد (ص) علی (ع)  و فاطمه (س) را بر خود نقش ابدی زده و امروز معلمان ما با پیروی از این الگوهای اسلامی و با تزکیه و تعلم کاخ بلند پایه ی علم و فضیلت را بنا نهاده اند و تربیت آینده سازان این مملکت را به دست گرفته اند.

 

به رسم تقویم ایرانی 12اردیبهشت سالروز شهادت فیلسوف فرزانه را روز معلم نامیده اند، روزی برای قشری از کوران دفاع مقدس تا بحران کرونا نقش آفرینی کردند تا ناجی دانش آموزان خود باشند.

 

افلاطون را پرسیدند: چگونه است که تو معلم خویش را بیش از پدر احترام مینهی و بزرگ میداری؟گفت پدرم مرا از بهشت به زمین آورد و معلمم مرا از زمین به بهشت رهنمون می سازد، حال شما قضاوت کنید احترام بر کدام واجب تر؟؟

آری سخن از عاشقانی است که در هر مقطعی از انقلاب اسلامی مانند شمع سوختن و نگذاشتند دانش آموزان آنها بلاتکلیف بمانند.

 

کردستان سرزمین کوه های سر به فلم کشیده مهد و زادگاه کعلمانی است که برای همیشه عمر بهترین الگو ایثارگری و فداکاری برای دانش آموزان هستند.

 

 

معلمان شهیدی که چراغ راه تعلیم و تربیت ایران هستند

 

روز معلم باید روز بزرگداشت و پاسداشت تلاش، عشق و همت ایثارگری باشد که از آرامش، سلامتی و زندگی راحت خود گذشتند تا اندیشیدن را بیاموزند، معلمانی که بعد از 40 سال از شهادتشان ایده ها و فداکاریهایشان درس آموز است.

 

روز معلم را باید بزرگداشت مقام علمی و ایثار فداکاری معلمانی چون شهید اسدالله کلهرزاده دانست که در كسوت شريف معلمي، به روستاهاي دورافتاده و محروم بيجار رفت و براي تعليم و تربيت نونهالان ديار خود، شرايط سخت و دشوار روستايي را به جان خريد.

 

روز معلم را باید بزرگداشت مقام شامخ علمی افرادی دانست که جان خود را فدا کردند، معلمان فداکاری در شهرها و روستاهای ایران تابناک کم نیستند و عاشقانه و بدون هیچ چشمداشتی در وضعیت منزلتی و معیشتی نامناسب به امور تعلیم وتعلم فرزندان این آب و خاک می پردازند و روز معلم فرصتی برای یادآوری فداکاری های این قشر دلسوز است.

 

 

معلمی که کچل کرد

 

بعد از آن بهمن ماه سال 1392 بود که خبری در تمام شهر پیچید که مدرسه شیخ شلتوت مریوان، دانش آموزی با بیماری ناشناخته ای دارد که جثه نحیفش را آزار می دهد، موهایش را، شیطنت ها و بازی های کودکانه اش را گرفته و اگر فرشته ای برای نجاتش نمی رسید، روح و روانش هم در این بازی سخت زندگی، او را به خاطره ها می سپرد و آن فرشته کسی نبود جز معلمش، آری این خبر به سرعت نه تنها در استان بلکه در کشور و در همه جای جهان پیچید و بسیاری از مردم به تبعیت از این معلم دلسوز سر خود را تراشیدند.

 

معلم ماهان برای اظهار همدردی با شاگردش و جلوگیری از افت شدید تحصیلی و از بین رفتن روحیه این کودک، موهای سرش را از ته زد و به شکل ماهان در آمد و به شاگردانش گفت: موهای سر من و ماهان در زمستان به دلیل حساسیت خودش می رود و در بهار به هنگام رویش گل ها و شکوفه درختان از نو رشد می کند.

 

 

هزار دانش آموز بی بضاعت در دامن پر مهر معلم بیجاری

 

ثریا مطهر نیا نامی است از یک معلم واقعی کسی که تمام زندگی خود را وقف دانش آموزانش کرده تا در این روز های سخت زندگی بتواند درمانگر درد آنها و خانواده هایشان باشد.

 

معلمی که بر خلاف وظیفه خود تمام زندگی خود را در راه دانش آموزانش گذاشته کسی که با دل مهربان خود توانسته گوشه ای از غم دل کودکان بیمار را بزداید .

 

این شیر زن خطه گروس اقدام به شناسایی دانش آموزان بیمار و نیازمند این شهرستان نموده تا بتواند با کمک خیرین و تلاش شبانه روزی اش روزنه ای برای درمان درد کودکان ایجاد بکند.

 

ثریا هزار و صد بچه دارد، وقتی از بچه هایش سخن می گوید هیجان، بغض و درد در صدایش موج می زند و تمام دغدغه اش فرزندانش هستند.

 

حکایت ایثارگری این معلم بیجاری به حضور در روستاهای دور افتاده و یاد دادن مشق بابا نان داد و آن مرد در باران نیست او درس عشق و ایثار را با مهر مادرانه مهر کرده و برای دانش آموزان نیازمند و خسته از آلام روزگار مادرانه دلسوزی کرد و عاشقانه مادری کرد.

 

 

عشق و تعهد معلمی در دوران کرونایی

 

شیوع ویروس کرونا موجب تعطیلی کلاس های درس شد و این شرایط سنگ محک جدیدی بود برای شناخت معلمانی که با سخت کوشی نگذاشتند دانش آموزانشان از تحصیل باز بمانند.

 

رهبر معظم انقلاب روز چهارشنبه ۱۱ شهریور سال 99درارتباط تصویری با وزیر، معاونان، مدیران و رؤسای وزارت آموزش و پرورش در سی‌وچهارمین اجلاس آموزش و پرورش، معلمان را «افسران سپاه پیشرفت کشور» خواندند، همین یک جمله برای جایگاه معلمان کافی است تا بدانند در کسوتی قرار گرفته اند که پیشرفت کشور در گروی تلاش مدبرانه آنها است.

 

ویروس کرونا موجب بهم خوردن معادلات زندگی در تمامی جوامع بشری شد و آموزش و پرورش از مدرسه که بعنوان خانه دوم دانش آموزان از آن یاد می شد به فضای مجازی کشاند.

 

حضور مستمر برخی دبیران و معلمان در فضای مجازی برای جا نماندن دانش آموزانشان از تحصیل نمونه سخت کوشی فعالیت این قشر زحمت کش در دوران کرونایی است.

 

فریده محسنی یکی از معلمان 30 خدمت در آموزش و پرورش بیجار است که این روزها برای اینکه دانش آموزش بخاطر نداشتن گوشی همراه از درس جا نماند کلاسش را به یکی از پارک های شهر انتقال داده و روزانه 3 ساعت به طور مستمر در حال آموزش به این دانش آموز خود است.

 

وی در گفتگو با خبرنگار بیجار بام ایران اظهار داشت: نزدیک به ۳۰ سال است که سعادت تدریس در مدارس ابتدائی شهرستان بیجار را دارم و در تمام مدت خدمتم با علاقه و داوطلب بودنم در مدارس و روستاهای دورافتاده و حاشیه شهری خدمت نمودم.

 

محسنی با بیان اینکه دوران خدمت در آموزش و پرورش سراسر خاطرات است، خاطرات شیرین زیادی در طول این مدت برایم رخ داده اما یادم هست در سالهای قبل که برف زیادی می آمد من و تنها همکارم کنار جاده از مینی بوس پیاده می شدیم و می بایست مسافت ۲ کیلومتری را تا رسیدن به مدرسه میان برف و سرما طی کنیم، اواسط راه بود که از دور یه گرگ گرسنه آرام آرام به ما نزدیک میشد و ما امید به زندگی را از دست داده بودیم و حتی توان فریاد و خواستن کمک را نداشتیم که در این هنگام صدای سگی که با سرعت به سوی ما می آمد و نور امید را در دلهای ما روشن نمود، این را بگویم این صدا، صدای سگی بود که اغلب اطراف مدرسه پرسه میزد و ما برایش خرده نان و مانده ی غذا کنار می‌گذاشتیم، همان سگ در آن روز سرد و برفی باعث نجات ما شد.

 

محسنی در جواب سوال خبرنگار ما که تفاوت سال تحصیلی کرونایی و سال های گذشته چگونه است، تصریح کرد: کرونا علاوه بر آسیب های جسمی و روانی زیاد منجر به ایجاد فاصله بین معلم و دانش آموزان شد، حس انتقال مطالب را در آموزش چهره به چهره را از بین برد.

 

شان معلم حفظ شود

 

محمدزاده یکی از معلمان کردستانی با 20 سال سابقه کاری در گفتگو با خبرنگار بیجار بام ایران اظهار داشت: عدم رسیدگی به وضعیت معیشت و حقوق معلمانان به دغدغه ای بزرگ برای این قشر عظیم تبدیل شده است.

 

وی افزود: چرا در کشور ما آنطور که باید عدالت رعایت نمی شود و حقوق یک معلم با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد قابل قیاس با کارمندان ادارات دیگر مااند تامین اجتماعی، مخابرات و شرکت نفت نیست.

 

این معلم کردستانی گفت: با ورود دانش آموزان به فضای مجازی تا حدودی حرمت معلم ها شکسته شده و دانش آموزان این دهه با دهه شصت و هفتاد که ارزش خاصی برای معلم قائل بودند فرق کرده است و از رسانه ها تقاضا داریم شخصیت و ارزش معلم را به جامعه انتقال دهند.

 

سخن آخر؛

 

معلمی شغل انبیاست، به قول خود جامعه فرهنگی این جمله توجیح خوبی برای نپرداختن حق و حقوق این قشر فرهیخته شود و دولت مردمی باید با سعه صئر بیشتر به مطالبات قانونی معلمان توجه کند و اجازه ندهد یک عده فرصت طلب از آب گل آلود به نفع خودشان ماهی بگیرند.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

روز معلممعلم کردستانی12 اردیبهشتفداکاریمعلم

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ